Droga Krzyżowa

ZAPROSZENIE NA DROGĘ KRZYŻOWĄ

Każdego roku w piątek przed Niedzielą Palmową w wielu miejscowościach Polski i Europy – także i w Przytułach – ludzie wychodzą procesjonalnie na ulice swoich miast i miejscowości, by wziąć udział w uroczystej Drodze Krzyżowej. Transmisje telewizyjne z Rzymu, gdzie św. Jan Paweł II przez szereg lat prowadził Drogę Krzyżową z rzymskiego Koloseum, upowszechniły ten piękny chrześcijański sposób przeżywania drogi Chrystusa na Golgotę. Przedstawiciele różnych grup społecznych niosą drewniany krzyż jako znak łączności z Jezusem w Jego zbawczej misji. Dla większości wiernych udział w Drodze Krzyżowej jest publicznym wyznaniem wiary i świadectwem miłości do Zbawiciela. Zapalone świece, znicze i lampiony dodatkowo podkreślają podniosły charakter tego misterium.
Idąc za krzyżem, możemy mimochodem zaobserwować różne zachowania ludzi mijających procesję. Część z nich na widok krzyża przystanie, czasem przeżegna się, niektórzy dołączają do procesji. Ale zdarzają się i tacy, co szydzą z osób ufających Jezusowi i chcących za Nim podążać. Są jak ślepcy, wydaje im się, że śmierć ich nie spotka, że Kościół i sakrament pojednania nie jest im potrzebny. Jeśli jednak my się odwracamy od Jezusa, to i On w godzinie śmierci odwróci się od nas. „Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe” – czytamy w dzienniku św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Życie przemija, każdego dnia stajemy się starsi i w pewnym momencie księga naszego krótkiego życia się zamknie. Przejdziemy z życia do życia, ale wiecznego, gdzie ujrzymy oblicze Boga, spotkamy naszych bliskich. Tych, którzy dostąpili zbawienia. Nie zapierajmy się Jezusa, lecz z pokorą przyjmujmy Jego naukę, ufajmy Miłości, która nie cofnęła się przed krzyżem dla naszego zbawienia. Żyjmy tak, jakby każdy nasz dzień miał być ostatnim. Dlatego tak ważne jest publiczne wyznanie wiary w Jezusa. Czy będzie to procesja Bożego Ciała, różańcowa, do krzyża, na cmentarz, czy Droga Krzyżowa.

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI PRZYTUŁ W PIĄTEK O GODZ. 20.00 POPRZEDZONA MSZĄ ŚW. O GODZ. 19.00